Pokojovky pro děti

Inspirace

Děti milují rostlinky a rády se hrabou v hlíně, pořiďte jim tedy vlastní pokojovku nebo je nechte, aby vám s péčí o ně pomáhaly. Navíc starání se o rostlinky je zábavný způsob, jak je učit trpělivosti, zodpovědnosti a přístupu k životnímu prostředí. Dejte si jen pozor na výběr vhodných rostlin – měly by být nejednovaté (děti rády ochutnávají), nenáročné a dostatečně zajímavé, aby udržely dětskou pozornost.

Jaké pokojovky doporučujeme?

Rodiče často volí jako první rostlinku nenáročné kaktusy. Ty ale nejsou se svými bodlinkami úplně vhodnou rostlinkou pro zvídavé dětské ruce. Ještě méně náročné a na omak příjemné jsou řasokoule. Další oblíbenou a zábavně vypadající pokojovkou pro nejmenší jsou tilandsie, které se narozdíl od řasokoule mohou pyšnit i krásně zbarveným květem.
Pokud už je vaše dítě ve věku, kdy se dokáže postarat i o náročnější rostlinku. Ať už to jsou pokojovky příjemné na dotyk jako aloe vera, tlustice a chlupaté africké fialky, snadno rostoucí zelenec, barevně zbarvené pokojové kopřivy nebo maranta, motýlí oxalis.

I když zmíněné pokojovky nejsou jedovaté, je třeba děti poučit, že se domácí rostlinky nejedí a po práci s nimi je třeba si pečlivě umýt ruce. Ostatní, jedovaté pokojovky (kterých je většina) nevypouští do vzduchu žádné toxiny, ale po požití většího množství listů by mohly způsobit nevolnost. Nemusíte se jich tedy bát, jen je raději postavte do vyšších, nepřístupnějších míst. V domácnosti, kde řádí děti, dávejte rostlinky spíš do těžších květináčů a na stabilní povrch, aby nedocházelo k převrhnutí rostlin a možným úrazům.

S těmito rostlinkami budou vaše děti (i zvířátka) doma v bezpečí.
Připravily: Pokojovky
Photos by: Lucy Ciurdar, Igor Zacharov, YUY

Další články

Inspirativní mámy
Martina Špatná: V dodávce jsme spolu víc jako rodina
Pracovala na full-time a zároveň třetinu roku už jako těhotná cestovala se svým partnerem v obytné dodávce. Inspirativní...
Příběhy Tvůrců
Slovenská tvorba na YUY v příbězích Tvůrců
Pro milovníky výrobků pro děti od nezávislých značek vybíráme ty nejlepší kousky nejen z Česka, ale i za jeho hranicemi....
Příběhy Tvůrců
Nina Taligová: Šijeme oděvy, ve kterých vynikne dítě a jeho osobnost
Nina Taligová stojí spolu s návrhářkou Johannou Grigarovou za značkou NAVON. Díky jejich společnému zápalu pro věc a...