Merino vlna - základ nejen dětského šatníku

Inspirativní mámy

Ester Bezděk, aktivní dvojnásobná maminka Alánka a Toničky, vyzrála na nevyzpytatelné změny podzimních a zimních teplot a podělila se s námi o svou zkušenost s merino vlnou, která je pro tohle období jako stvořená. Proč je na podzim a zimu tak skvělá a proč se vyplatí do ní investovat?

Blíží se zima. Noční můra každé aktivní maminky. Spolu se stále chladnějšími rány totiž začíná také nekončící koloběh teplotních změn. Venku je zima, takže je potřeba dítě pořádně nabalit. Jenže v metru, tramvaji nebo třeba obchodě je často i o dvacet stupňů víc. A tak pořád dokola oblékáme, svlékáme, a zase oblékáme a stejně je miminko nakonec úplně zpocené.

Přesně tak jsem to měla i já. Během každodenních cest autobusem do města jsem nejdřív syna pořádně oblékla, aby za těch deset minut cesty na zastávku neprochladl. V autobuse jsem ho pak musela zase vysvléknout, potichu nadávajíc na řidiče, který měl vůz vytopený na pětadvacet stupňů. Stejně měl ale po půlhodinové jízdě zpocená záda, a já se děsila toho, že až zase vystoupíme do zimy, bude ho mokré body studit a nastydne. A pak se mi do ruky dostalo tričko z merino vlny. Dala mi ho kamarádka, jejíž dceři už bylo malé, že si ho nemůže vynachválit a ať ho taky vyzkouším. Nejdřív jsem si myslela, že přehání, protože chce, abych si ho od ní koupila. Ale stačil mi jediný den, a změnila jsem názor. Když jsem totiž po jízdě autobusem sáhla synovi na záda, měl je tentokrát úplně suchá. A tak se merino zabydlelo i u nás. Proč ho máme rádi?
V zimě hřeje, v létě chladí

Merino vlna je ideálním materiálem právě na zimu, a to především díky svým úžasným termoregulačním schopnostem. Využít ji lze jak pro ty nejmenší, kterým se termoregulace teprve vyvíjí, tak pro starší a aktivní děti. Díky tomu, že jsou vlákna merino vlny přirozeně kadeřavá, má oblečení skvělé izolační schopnosti, díky kterým v zimě opravdu zahřeje. To platí především v případě, kdy jej nosíte přímo na tělo.

Hedvábně měkká a příjemná i pro citlivou pokožku nejmenších dětí

Dnes je ale možné uplést z merino vlny velmi tenký materiál, který pak můžeme použít jako nejspodnější vrstvu. A nemějte strach. Na rozdíl od klasické vlny merino nekouše a neškrábe. Proto je vhodná i pro ty nejmenší, pro děti s citlivou pokožkou nebo s atopickým ekzémem.
Hřeje, i když se člověk zapotí

Tím, že odvádí od těla molekuly vlhkosti, zůstane prodyšné a nestudí, ani když je miminko v kočárku střídavě ve chladném a teplém prostředí, ani když se děti v zimě zapotí při větší fyzické aktivitě.

Snadno se udržuje, protože odpozuje nečistoty

Navíc si vystačíte s mnohem menším množstvím oblečení, protože výrobky z merino vlny nezapáchají, a je možné je nosit opakovaně, u miminek dokonce není praní nutné vůbec, pokud nedojde k většímu znečištění. I případné skvrny jdou z merina odstranit mnohem lépe než z jiných materiálů, protože vlákna mají ochranou vrstvu mikromazu - lanolinu - a bez problémů ho vyperete i v pračce, na program určený na praní vlny.

Nadčasová investice

Merino vlna je také přírodní a plně rozložitelný materiál, což je v dnešní době velmi důležitá vlastnost. Proto se počáteční investice do merina opravdu vyplatí. Péče o něj je mnohem jednodušší, a navíc vám všechny jeho nedocenitelné vlastnosti doslova zachrání nervy.
Připravila: Ester Bezděk

Další články

Inspirace
Pokojovky pro děti
Děti milují rostlinky a rády se hrabou v hlíně, pořiďte jim tedy vlastní pokojovku nebo je nechte, aby vám s péčí o ně...
Inspirace
Jakých bylo prvních 50 dní s YUY a na co se nejčastěji ptáte?
Prvních 50 dní YUY uteklo jako voda. Skoro roční přípravy nastavily velká očekávání a stejně tak nás provázely nemalé...
Inspirace
Učící věž: Hračka pro děti i rodiče
Zabavit dítě, rozvíjet jeho dovednosti a ještě mít čas věnovat se přípravě večeře. Všichni rodiče hledají způsob, jak...