Nina Taligová: Šijeme oděvy, ve kterých vynikne dítě a jeho osobnost

Příběhy Tvůrců

Nina Taligová stojí spolu s návrhářkou Johannou Grigarovou za značkou NAVON. Díky jejich společnému zápalu pro věc a citu pro detail a materiál vzniká půvabné a zároveň praktické dětské oblečení. Nina se spoustu věcí, které jsou při její práci potřeba, naučila sama, včetně vlastnoruční výroby dřevěných knoflíků.

Prvotní impuls vzešel ze života s dítětem. „Chtěla jsem svému synovi Samovi ušít gatě – takové, které by se mi líbily a zároveň byly praktické pro jeho hry. A abych je nemusela nonstop prát a řešit, co s čím sladit, ušila jsem rovnou troje,“ vzpomíná Nina Taligová. Díky práci s textilem záhy zjistila, že jí dělá radost vytvářet rukama věci, u kterých je zjevný hmatatelný výsledek. „Jako žena na mateřské jsem měla sice fyzicky méně času, ale hlava se mi vyčistila a najednou se našel prostor pro nové věci. Chtěla jsem to využít,“ dodává.

V současné době spolupracuje s Johannou, která studuje textilní a oděvní design a zároveň vede svou vlastní značku. Obě ženy se znají dlouho, i díky tomu se rychle nadchly pro myšlenku dětského oblečení a společné práce. Šijí z organické bavlny, lnu a lyocellu, na knoflíky používají dřevo. „Materiály vybíráme důkladně a upřednostňujeme ty přírodní. Jsou příjemné a vhodné pro citlivou dětskou pokožku. Nosíme je i my samy, máme je rády,“ vysvětluje Nina.

Pracovní prostor, ve kterém dětské oděvy vznikají, je rozmanitý. Někdy Nina navštěvuje Johannu v jejím ateliéru, obvykle pracuje u sebe doma. „V pracovně mám stůl na stříhání látek, střihy, všechny látky i hotové produkty.“ Kromě stolu stojí v místnosti i klavír a krabice se starým Barbie legem. „Když potřebuji něco rychle udělat a nemám nikoho na hlídání syna Samka, tak mi vypomůže lego. Jinak všechny emaily a další zařizování řeším u stolu v kuchyni.“
Obě autorky věnují čas společné diskuzi o nových nápadech a postupech, společně také vybírají vhodné materiály. „Postupně zjišťuji, co jsou zbytečnosti a co v daném období, ať už ročním nebo celkově životním, dítě potřebuje. Někdy je to zase tak, že Johanka přinese nápad, jaký kousek oblečení by se jí na dětech líbil a já se buď nadchnu, nebo opáčím, že je to sice pěkné, ale absolutně nepraktické.“ Ohledně nositelnosti dětských oděvů není nic ponecháno náhodně. „Johanka vypracuje střih, ušije prototyp a dáme to Samkovi otestovat. Na něm pak zjistíme, co můžeme udělat jinak a lépe, pak už produkt finalizujeme. Látky stříháme samy, pak je dáváme naší švadleně.“

Osobitost značky Navon dokreslují i dřevěné knoflíky, na každé kalhoty patří dva. „Chtěly jsme knoflíky, které budou kvalitní a pěkné. Zároveň jsme chtěly znát jejich původ,“ vzpomíná Nina. Vyrobit si vlastní, s jasným původem, se v tomto kontextu ukázalo jako vcelku nenáročná věc. „Naučila jsem se to podle tutoriálu na Youtube,“ říká Nina. Výroba začíná řezáním ořechových válečků u ní doma v garáži. Následují povrchové úpravy a finální přišívání. „Dřevo později po večerech piluji. Jeden knoflík mi trvá tak tři minuty.“

Zkušenosti na trhu sbírá Nina se svou značkou Navon od loňského léta. „Zatím nás to neživí, my zatím živíme NAVON. Ale věříme, že se to jednoho dne obrátí,“ říká Nina s výhledem do budoucna.
Jakými slovy byste charakterizovaly vztah, který máte k věcem, které vznikají pod vaším jménem?

Vroucný. Děláme věci, kterým věříme a do kterých oblékáme vlastní děti.

Co vaše věci „umí“?

V první řadě jsou příjemné a pohodlné. Máme rády vizuální čistotu, díky které vynikne dítě a jeho o osobnost.

Voní nějak výsledek vaší práce?

Voní novotou a čistotou. Takovou tou svěží, ne takovou jakou ucítíte, když vejdete do řetězce s oblečením a ucítíte závan z kontejnerů čínské nákladní lodi.

Co bezpodmínečně potřebujete pro svou práci?

Najít si společný čas a prostor. Obě máme i jiné aktivity a sladit se (včetně našich babiček na babysitting) je pro nás někdy náročně. Vedle toho ještě nevyhnutelně potřebujeme něco sladkého.

Zohledňuje nějak environmentální stránku svých výrobků?

Používáme přírodní materiály s certifikátem, například Oeko-Tex Standard 100, GOTS a jiné. Látky stříháme tak, aby vznikalo, co nejméně odpadu, zároveň hledáme možnosti, jak tento „odpad“ dále zužitkovat. Když produkty posíláme zákazníkům, tak nepoužíváme zbytečné plasty a nadměrné množství obalů.

Jaké máte plány do budoucna?

Postupně bychom chtěly kolekci rozšířit, tak abychom vytvořily dětský šatník, ve kterém nebudou žádné zbytečnosti, jen pěkné a jednoduché kousky, jenž jdou snadno sladit a v nichž se budou děti cítit dobře.

Proč jste se stala součástí vznikající komunity YUY?

Líbí se mi myšlenka projektu: zaměření na kvalitní dětský design a jeho podpora. Existuje hodně pěkných dětských značek a šikovných tvůrců, které bohužel moc lidí nezná, jelikož se s nimi nemají kde potkat. Věřím, že YUY tuhle situaci posune dál.

Co podle vás tvůrcům, které zmiňujete, chybí, aby mohli soustředěně pracovat?

Myslím, že je to nastavení společnosti a způsob myšlení. Je hodně lidí, kterým se lokální design líbí, ale když by si měli takovou věc koupit, tak půjdou do řetězce, kde ji pořídí minimálně o polovinu levněji. Chápu, že ne každý si může dovolit kupovat dětem jen oblečení a hračky od lokálních tvůrců. U nás v rodině se už delší dobu snažíme fungovat tak, že si raději koupím jednu kvalitní i když dražší věc a nosím ji dlouho, skoro až do roztrhání. Na druhou stranu by bylo pokrytecké se tvářit, že moje dítě ani já nemáme nic ze Zary nebo H&M.

Skutečně jsem tu situaci pochopila, až když jsme začaly s Johankou tvořit. Vidím, kolik je za každým kouskem oblečení práce, kolik stojí kvalitní materiál. Podle mě autory v dalším rozvoji brzdí hlavně to, že snaží vytvořit něco kvalitního a pěkného, ale zároveň se musí stále obhajovat a přesvědčovat lidi, že cena výsledného výrobku není jen jejich rozmar, ale skutečná hodnota.


Připravila: Tereza Lišková

Další články

Příběhy Tvůrců
Míša Karpíšková: Měla by z toho dýchat ruční práce
Od nápadu k obchodu s půvabnými dřevěnými hračkami vedly dva roky práce. Původně pro svou dceru Miju hledala domeček...
Příběhy Tvůrců
Nina Taligová: Šijeme oděvy, ve kterých vynikne dítě a jeho osobnost
Nina Taligová stojí spolu s návrhářkou Johannou Grigarovou za značkou NAVON. Díky jejich společnému zápalu pro věc a...
Příběhy Tvůrců
Slovenská tvorba na YUY v příbězích Tvůrců
Pro milovníky výrobků pro děti od nezávislých značek vybíráme ty nejlepší kousky nejen z Česka, ale i za jeho hranicemi....